Okey Nedir?

admin     20-01-19     Okey Salonları     3830

Okey Oyunu nedir ve Türkiye’de nasıl ortaya çıkmıştır, tarihçesi?

Okey oyunu tarihi için, öncelikle “Rummikub” adıyla bilinen oyuna bir göz atmamız gerekiyor. Romanyalı bir Yahudi olan Ephraim Hertzano tarafından icat edilmiş bir oyun bu, mahjong ve rummy adındaki iki popüler ve geleneksel taş oyununa dayanıyor. Ephraim, ilk Rummikub taşlarını evinin garajında kendisi oyuyor, kuralları belirliyor ve kapı kapı dolaşarak “aile oyunu” adıyla satmaya başlıyor. O kadar başarılı oluyor ki, kısa süre içinde kendi şirketini kuruyor. Bu aşamadan sonra akıllıca bir strateji izliyor; oyunu firmalara değil, ülkelerin kendisine lisanslıyor. Bu sayede, 1977 yılına gelindiğinde Amerika’da en çok oynanan aile oyunu olmayı başarıyor. Yine, İsrail’in bir numaralı ihracat ürünü haline de geliyor.

Rummikub oyunu okey ile tamamen aynı görünüyor. Yine 106 taş, sahte okeyler ve dört adet ıstaka bulunuyor. Hatta taşların rengi ve numaratik değerleri bile aynı. Ancak 30 puan üzerinde oynanıyor ve hiçbir oyuncu, yere atılan taş ile oyunu bitiremiyor; kendi dizilimini kullanması gerekiyor. Yine, “okeyi atarak bitirme” diye bir kavram da yok, zira oyunda böyle bir taş yer almıyor. Almanya’ya göçmen olarak giden Türkler, 1960’lı yıllarda bu oyun ile tanışıyor. Domino ve kart oyunlarına benzediği için, kısa sürede Rummikub’a alışıyorlar. Ancak oyunun sınırları, Türklere “dar geliyor”. Çok daha kompleks bir kural sistemi kullanmaya başlıyor, diğer her türlü taşın yerine geçebilen özel bir taş icat ediyorlar. Puan sistemini 20’ye çekip, oynanışı da daha hızlı bir hale getiriyorlar. Bizim okey adıyla bildiğimiz oyun, böyle ortaya çıkıyor.

Okey oyunu tamamen bize ve Türklere özgü bir oyun olarak 1960’lı yılların sonunda Almanya’da doğuyor. Türkiye’ye yayılması uzun sürmüyor, zira her “Alamancı” yurda dönerken yanında bir oyun seti getiriyor. Kahvehanelerden başlayıp “cafelere” yayılan oyun, kısa süre içinde tüm ülkede oynanmaya başlıyor. Hatta “yazlık gecelerinin” değişmez oyunu olma özelliğini de kazanıyor. Bunun nedenlerini anlamak kolay, hızlı, basit ve kolay anlaşılan kurallara sahip bir oyun bu, amatör dahi olsanız kazanma ihtimaliniz bulunuyor. Dizilimi kültürümüzde zaten popüler olan kart oyunlarını anımsattığından, oynaması özel bir keyif de veriyor.

Günümüzde gerek okey, gerekse de Rummikub dünyanın her yerinde oynanmaya devam ediyor. Ancak Türk kültürünün yaygın olmadığı yerlerde oynanan versiyonu elbette Okey olarak nitelendirdiğimiz oyun, bu durum SetOkey Okey Salonları bakımından da çoğunlukla geçerli oluyor. Yabancı internet siteleri, genellikle bu oyunun “rummikub” versiyonunu sunuyor. Alışık değilseniz ilk başta şaşırabilirsiniz, bu nedenle “bize özgü” versiyonu oynayabilmek için SetOkey.Com Salonlarını tercih edebilirsiniz. Neyse ki bu iş sanıldığından daha kolay, gelişen teknoloji sayesinde artık dünyanın her köşesinden insanlara online okey oynayabilir, hatta bu esnada sohbet edebilirsiniz, sohbet esnasında yeni insanlar ile tanışabilirsiniz. Her taş / kart oyunu gibi bu oyun da pratik yapıldıkça kendinizi geliştirebildiğiniz bir oyun, bu nedenle bol bol deneme yapmanızda fayda bulunuyor. Üstelik, evinizin rahatlığında keyifle zaman geçirmeniz de mümkün oluyor. Hatta artık evinize dahi mahkum değilsiniz, bir cep telefonunuz veya tablet PC’niz varsa, dilediğiniz her yer ve zaman okey salonlarımıza bağlanarak hemen okey oynayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir